Pracovní činnosti jsou předmět, který už od první třídy vede děti pomocí her a drobných činností ke zvládnutí pracovních návyků, snaží se rozvíjet jejich jemnou motoriku, kreativitu a schopnost vytvářet výrobky z papíru, ze dřeva a dalších materiálů.
Nejlepší výrobky našich žáků přihlašujeme také do soutěže Plzeňského kraje „Řemeslo má zlaté dno“.
Pracovní činnosti jsou u nás předmětem, kde se dítě stává ve školní dílně malým domácím kutilem, na školní zahradě zahradníkem a ve školní kuchyňce kuchařem.
Na školní zahradě učíme žáky sázet, pěstovat a pečovat o drobné okrasné rostliny, bylinky a zeleninu. Naši žáci také ví, jak se starat o ovocné dřeviny a keře. Pro opravu drobného zahradního nářadí slouží malá zahradní dílna. Bylinky a zeleninu ze školní zahrady používají naši kuchaři ve školní jídelně, ale i žáci v naší školní kuchyňce, kde si osvojují postupy výroby od jednoduchých pomazánek a salátů až po hlavní jídla, učí se také například péct vánoční cukroví.
V rámci spolupráce se Středním odborným učilištěm elektrotechnickým v Plzni v oblasti podpory technického vzdělávání navštěvují žáci 6. a 8.ročníků v době výuky pracovních činností moderně vybavené dřevo, kovo a elektro dílny v prostorách areálu učiliště ve Vejprnické ulici.
V elektro dílně žáci pracují s elektronickou stavebnicí Bofin, dle svých možností a zručnosti si vyrobí blikač či elektronickou házecí kostku. V kovo dílně jsou seznámeni se základy ručního zpracování kovů, řezáním ruční pilkou na kov, rýsováním rýsovací jehlou, pilováním a leštěním. V dřevo dílně si žáci vyrábějí dřevěnou podložku ve tvaru ryby, velikonoční dekoraci ve tvaru zajíce, zápichy do záhonů školní zahrady, krmítka, ptačí budky či hmyzí hotely.
Plánované akce ve školní roce 2024/25
a) Podzimní: "Zahradničení s rodiči“ (16.říjen 2024)
b) Jarní: příprava kompostů a venkovních učeben (březen 2025)
Tematické dny:
Otevřená zahrada-květen 2025
Včela a její potrava-červen 2025
Chystáme:
a) výrobu nových exponátů na školní zahradu
b) spolupráci s SOUE-žáci 2. stupně (6. a 8.třídy)
c) návrhy na využití prázdných míst v areálu školy
Děkujeme všem dětem a pedagogům za práci na naší školní zahradě.
Za metodické PČ Mgr. Martin Tesař