V hodinách českého jazyka se snažíme především o to, aby děti co nejlépe zvládly jak psanou, tak mluvenou podobu svého mateřského jazyka, lépe se dorozuměly se svými kamarády, porozuměly ostatním lidem.
Velkou pozornost věnujeme práci s textem, vyhledávání informací a souvislostí, protože tyto dovednosti jsou předpokladem úspěchu v mnoha dalších vyučovacích předmětech a jsou zárukou kvalitního studia i po ukončení základní školy.
Velkou snahou vyučujících je podporovat v dětech kladný vztah ke knihám. V roce 2015 se naše škola zapojila do projektu „Čtenářské dílny“. V průběhu celého školního roku měli žáci možnost při speciálních „čtenářských“ hodinách poznat nové knihy různých žánrů a také zjistit, že s knihou lze příjemně strávit volný čas.
V podpoře rozvoje čtenářské gramotnosti formou čtenářských dílen budeme pokračovat i v budoucnosti. Průběžně též doplňujeme náš knižní fond, aby si každý žák mohl vybrat něco pěkného ke čtení podle svého zájmu. Doporučujeme dětem literaturu s přihlédnutím k jejich věku a spolupracujeme s Knihovnou města Plzně (obvodním oddělením Skvrňany), která nám nabízí výukové pořady.
Pravidelně se účastníme několika soutěží, především Olympiády v českém jazyce nebo literární části soutěže Evropa ve škole. Šikovní recitátoři bodují každoročně v recitační soutěži.
Z našich dalších aktivit jmenujme alespoň návštěvy divadelních představení v Divadle J.K.Tyla, spolupráci s Plzeňským deníkem, kam děti zasílají své příspěvky, pravidelné školní rozhlasové relace, ve kterých si děti zkusí být redaktorem, reportérem a moderátorem, školní časopis, atd.
Při výuce dějepisu pro nás výklad učitele představuje důležitý předpoklad pro to, aby děti chápaly historii v souvislostech a nejen jako prosté přiřazování událostí k různým datům. Kromě toho se samozřejmě snažíme o zpestření hodin zařazováním různých kvízů a doplňovaček, děti pracují společně na zadaných projektech, samy vyhledávají informace a zpracovávají referáty.
Pravidelně navštěvujeme výstavy v Západočeském muzeu v Plzni, při procházkách historickým centrem Plzně i při výletech do okolí Plzně se děti seznamují s historií našeho města.
Nejlepší „historici“ měří každoročně své síly v Olympiádě v dějepisu.
Při hodinách občanské výchovy najdou děti dostatek prostoru k využití svých dosavadních poznatků o světě kolem sebe, čerpají nové informace o životě ve společnosti, o rodině, svých právech atd. Mají možnost vyjádřit své názory a postoje a přitom se učí též respektovat názory svého okolí.
Součástí hodin občanské výchovy jsou nejrůznější projekty, referáty a hry. Všemi těmito způsoby se děti připravují na svůj budoucí život i na volbu svého povolání. Seznamují se s problémy svých kamarádů, zkoušejí navrhovat řešení…
V rámci výuky pravidelně spolupracujeme s obvodním oddělením Městské policie, kde pro nás připravují prezentace a besedy, které jsou mezi dětmi velmi oblíbené.