Speciální pedagog

Mgr. et Mgr. Šárka Morávková

Konzultační hodiny: středa 14:00 – 15:00 hodin

čtvrtek 7:15 – 8:30 hodin

Konzultaci si můžete domluvit též telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu:

tel.: 378 027 380, moravkovasa@zs15.plzen-edu.cz

Pracovna na dolní budově 15. ZŠ v přízemí, č. dv. 03

Činnost školního speciálního pedagoga je samostatná poradenská činnost, která není přímou vzdělávací činností školy. Jedná se o komplexní službu žákům, jejich rodičům a pedagogům, která vychází ze standardních činností vymezených ve vyhlášce č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních.

Školní speciální pedagog vytváří systém včasné identifikace žáků s výukovými obtížemi a vytváří strategii používání ve školách pro prevenci výukových obtíží ve vztahu k reedukaci. Dále se věnuje metodické podpoře učitelů, zajišťuje krizovou intervenci.

Školní speciální pedagog vykonává činnosti zaměřené na odbornou podporu integrovaných žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a všech ostatních žáků, kteří potřebují speciálně pedagogickou podporu a péči založenou na krátkodobých či dlouhodobých podpůrných opatřeních. O svých činnostech vede písemnou dokumentaci v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů ve znění pozdějších předpisů.

Školní speciální pedagog se řídí etickým kodexem a je vázán mlčenlivostí.

Hlavní oblasti činností:

1. Depistážní činnosti

Vyhledávání žáků s rizikem vzniku speciálních vzdělávacích potřeb.

2. Diagnostické a intervenční činnosti

Diagnostika speciálních vzdělávacích potřeb žáka (shromažďování údajů o žákovi, včetně anamnézy osobní a rodinné), analýza získaných údajů a jejich vyhodnocení.

Vytyčení hlavních problémů žáka, stanovení individuálního plánu podpory v rámci školy a mimo ni (druh, rozsah, frekvence, trvání intervenčních činností).

Realizace intervenčních činností, tj.:

• provádění krátkodobé i dlouhodobé individuální práce se žákem či skupinou žáků (speciálně-pedagogické vzdělávací činnosti, činnosti reedukační, kompenzační, stimulační), realizace Předmětu speciálně pedagogické péče,
  • spolupráce při vytvoření plánu pedagogické podpory a individuálního vzdělávacího plánu (v kooperaci s třídním učitelem, učitelem odborného předmětu, s výchovným poradcem, se zákonnými zástupci žáka, se žákem a s ostatními partnery podpůrného týmu uvnitř a vně školy),
  • průběžné vyhodnocování účinnosti navržených opatření, podle potřeby navržení a realizace úprav,
  • úpravy školního prostředí, zajištění speciálních pomůcek a didaktických materiálů,
  • podpora při začleňování žáků z odlišného kulturního prostředí a žáků s odlišnými životními podmínkami do výuky,
  • zabezpečení průběžné komunikace a kontaktů s rodinou žáka (se zákonným zástupcem),
  • speciálně-pedagogické poradenské intervence a služby pro žáky, zákonné zástupce a pedagogy školy,
  • participace na kariérovém poradenství,
  • konzultace s pracovníky specializovaných poradenských a dalších pracovišť.

3. Metodické a koordinační činnosti

Příprava a průběžná úprava podmínek pro integraci žáků se speciálními vzdělávacími potřebami ve škole – koordinace speciálně-pedagogických poradenských služeb ve škole.

Kooperace se školskými poradenskými zařízeními a s dalšími institucemi a odbornými pracovníky ve prospěch žáka se speciálními vzdělávacími potřebami.

Participace na vytváření vzdělávacích plánů a programů školy s cílem rozšíření služeb a zkvalitnění péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

Metodické činnosti pro pedagogy školy – specifika výuky a možnosti žáků dle druhu a stupně zdravotního postižení, návrhy metod a forem práce se žáky – jejich zavádění do výuky, instruktáže využívání speciálních pomůcek a didaktických materiálů.

Koordinace a metodické vedení pedagogických asistentů ve škole.

Kdy se na mě můžete obrátit?

ŽÁCI například:

• když se ti těžko učí, máš nějaký problém s učením se, nebo když ti něco nejde moc dobře,
  • pokud si nevíš rady nebo bys chtěl poradit ohledně školy či nějakého problému,
  • pokud máš z něčeho strach ve škole nebo i mimo ni (třeba obavy s testu),
  • když si nevíš rady se spolužáky (například máš problém se s nimi domluvit).

RODIČE, ZÁKONNÍ ZÁSTUPCI například:

• pokud si všimnete, že vaše dítě má obtíže ve škole,
  • při potřebě diagnostiky a hodnocení speciálních vzdělávacích potřeb vašeho dítěte,
  • při tvorbě nebo revidování individuálního vzdělávacího plánu (IVP) pro vaše dítě,
  • když chcete spolupracovat při zavádění vhodných strategií pro vzdělávání vašeho dítěte,
  • pokud máte otázky týkající se začleňování a inkluzivního prostředí ve škole,
  • pokud chcete lépe porozumět speciálním vzdělávacím potřebám svého dítěte.

PEDAGOGIČTÍ PRACOVNÍCI například:

• pokud máte ve třídě žáka se speciálními vzdělávacími potřebami a potřebujete poradit s přizpůsobením nebo strategiemi podpory,
  • pokud je třeba vytvořit, upravit nebo implementovat individuální vzdělávací plán pro žáka se speciálními potřebami či plán pedagogické podpory,
  • když máte podezření na speciální vzdělávací potřeby u některého ze svých žáků,
  • když máte otázky týkající se žáků se speciálními potřebami, jejich začleněním do výuky nebo vhodnými pedagogickými přístupy.

ZÁKONNÍ ZÁSTUPCI BUDOUCÍCH PRVŇÁČKů například:

• pokud máte otázky ohledně toho, jak připravit svého budoucího prvňáka na školu, máte obavy ohledně jeho přechodu do školy a chtěli byste vědět, jak mu nejlépe pomoci,
  • když máte podezření, že váš budoucí prvňák může mít či již má speciální vzdělávací potřeby,
  • při potřebě informací o inkluzivním vzdělávání.