Den norské kuchyně a návštěva paní velvyslankyně na 15.ZŠ

Den norské kuchyně a návštěva paní velvyslankyně na 15.ZŠ

Dne 1. 2. se v naší školní jídelně uskutečnil Den norské kuchyně. Pro naši školu to byl velmi významný den, protože nás zároveň poctila návštěvou velvyslankyně Norského království Siri Ellen Sletner.

Žáci se předtím celý týden seznamovali s norskou kulturou, tradicemi, geografií a spolu s vyučujícími připravili i zajímavou tematickou výzdobu školy i školní jídelny.
S děvčaty z 9. A a chlapci z 8.C jsme pomáhali při návštěvě paní velvyslankyně, zástupců Magistrátu města Plzeň, Plzeňského kraje, Asociace školních jídelen  a dalších organizací. A co je vlastně na naší škole čekalo? Po příjezdu a společném focení navštívila paní velvyslankyně výuky výtvarné výchovy, ze které si odnesla dárky v podobě prací žáků naší školy. Poté navštívila počítačovou učebnu, kde děti pracovaly na prezentaci o Norsku. Hned ve třídě naproti ji pak čekalo nádherné překvapení v podobě básničky v norštině od našich čtvrťáčků.

Po skončení  prohlídky školy se ještě paní velvyslankyně podepsala do naší školní kroniky a pak  všichni přešli do jídelny. Paní ředitelka Soňa Pavelková přivítala všechny přítomné a poděkovala paní velvyslankyni za návštěvu. A pak už jsme mohli ochutnat pravé norské menu, které se svým kuchařským týmem  připravil pan kuchař Václav Hokr. A co na nás čekalo k jídlu?

• Polévka ze zeleného hrášku se šunkou a křupavými krutóny
• Červená řepa s jablky, vlašskými ořechy a zakysanou smetanou
• Hejk s bylinkovou krustou, omáčkou z červených paprik, brokolicí a vařeným bramborem
• Krémová mléčná rýže s mandlemi a ovocnou omáčkou

Doufáme, že se u nás návštěvě líbilo a všem chutnalo tak jako nám.

Kateřina Šlaisová, 9.D