Dne 27. 2. 2024 se pro členy MŽP (městský žákovský parlament) uskutečnila prohlídka vozovny Slovany, kterou pořádal Odbor školství, mládeže a tělovýchovy Plzeň a zajišťovala paní Dagmar ŠKRLANTOVÁ(vedoucí OŠMT).
Ve 13:00 jsme se sešli v administrativní budově, kde se nad vchodem nachází významný žlutý oblouk, který symbolizuje starý vjezd do vozovny. Stáli jsme tedy v místě, kde byly kdysi položeny koleje.
Následovala prohlídka měnírny. Zde se 22 000 V střídavého napětí přeměňuje na stejnosměrné napětí 600 V, které pak proudí do trolejí. Jak přesně to funguje, se nejspíš nedozvíte ani na hodinách fyziky…
Všechna zařízení v měnírně produkují spoustu tepla, takže je nutné zapínat i klimatizaci. Pokud ovšem sestoupíte po schodech dolů ke kabelům, které zařízení propojují, ale teplo již neprodukují, zdá se vám, že umrznete.
Následně jsme se vydali do výpravny. Zde nám bylo vysvětleno třeba to, jak funguje nový systém stavění cesty tramvají. V moderním programu stačí zvolit místo, kam má tramvaj dojet, a vše ostatní za vás program vyřeší.
Další část prohlídky byla pro všechny zúčastněné opět zajímavá. Navštívili jsme halu odstavu tramvají, která nás nadchla svou velikostí a ve které odstavené tramvaje vypadaly jako trpaslíci. A pozor! Věděli jste, že díky stavbě nové vozovny mohou stát všechny tramvaje pod střechou? Dříve stávaly pod otevřeným nebem a co si budeme povídat, jejich technickému stavu to moc nepřidalo. V této velké hale se nachází také speciální kolej, na které stojí historická vozidla. Tuto krásnou sbírku má „na svědomí“ shodou okolností náš milý průvodce. Dozvěděli jsme se od něj spoustu zajímavých i vtipných informací. Například to, že první tramvaj s číslem 1, která měla vyjet do ulic Plzně v roce 1899, purkmistr (tehdy ještě nebyla profese řidiče tramvaje) vykolejil, a tak použili nejbližší provozuschopný vůz - tramvaj s číslem 18. Díky tomu je dnes v historické sbírce tramvají.
Tramvaje by se ovšem neobešly bez údržby. Naše kroky vedly do dalších hal, kde se tramvaje kontrolují a opravují v rámci tzv. lehké údržby (menší závady nebo závady po nehodách). Na tzv. těžkou údržbu, která se musí provádět po najetí určitého počtu kilometrů, již na Slovanech nezbylo místo, proto se provádí v depu autobusů a trolejbusů na Karlově. A jak to vlastně celé probíhá? Tramvaj se ve vozovně odstaví na speciální kolej, odkud ji jeřáby přeloží na valník. Na něm putuje až na Karlov. Tam se rozebere do posledního šroubku, aby pracovníkům neunikla žádná závada. Nakonec se zase složí a putuje zpět na Slovany.
V rámci exkurze jsme se dozvěděli, že slovanská vozovna má největší zelenou střechu ve Střední Evropě. Její rozloha je 15 800 m2. Zajímavostí také je, že dešťová voda se zde využívá i k mytí tramvají.
Prohlídka vozovny byla opravdu zábavná a jistě si ji všichni užili stejně jako já a nějakou tu informaci si s sebou odnesli. Myslím, že pro všechny to byl krásný a parádní zážitek.
Matouš Buldra, 15.ZŠ v Plzni