Schůzka ekotýmu v režii žáků 6.A

Dne 7. 2. 2018 ve třídě 8. D vedli schůzku ekotýmu žáci 6. A. Připravili si čtyři stanoviště a každý měl na starosti pokus z fyziky.

První pokus byla lávová lampa. Potřebovali jsme olej, vodu, šumící tabletu, barvivo a sklenici. Terka nalila do sklenice vodu a olej, přidala barvivo a rozdrcenou šumivou tabletu. Bubliny vody se pak začaly s barvivem zvedat nahoru a poté klesaly dolů. Vznikl pak krásný efekt lávové lampy.
Další pokus byl také s vodou a olejem. Terka nalila olej do poloviny a poté přidala vodu. Viděli jsme, že se kapaliny obrátily, protože olej má menší hustotu než voda a musí tak být nahoře.
Třetí pokus se jmenoval květ na hladině. Bětka vystřihla z papíru květ a lístky složila dovnitř. Složený květ položila na hladinu misky s vodou a květ začal „rozkvétat“.
Čtvrtým pokusem bylo hoření vzduchu. Julča nalila vodu do misky a na její hladinu položila hořící čajovou svíčku. Následně sklenicí svíčku přiklopila, svíčka zhasla a hladina vody se ve sklenici zvedla.

Poslední pokus byl s namočeným ubrouskem. David vsunul ubrousek na dno sklenice a ponořil vzhůru nohama do vody. Jelikož ve sklenici s ubrouskem je vzduch, ubrousek zůstal suchý.

Všechny pokusy od žáků z 6. A byly moc krásné a všem se líbily.

Za ekotým - Barbora Dolanská

Mgr. Barbora Pustovojtová