Vítězství v soutěži “Naše planeta, naše zdraví“

Ve dnech 7. dubna – 7. června 2022 proběhla kreativní kampaň “Naše planeta, naše zdraví“, kterou vyhlásila Světová zdravotnická organizace, Státní zdravotní ústav a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pro děti prvního a druhého stupně základních škol z celé České republiky. Náplní kampaně bylo, aby se děti zamyslely nad tabákovým průmyslem a kreativně ztvárnily, jaký má tabákový průmysl vliv na naši planetu a naše zdraví.

Pod vedením paní učitelky na výtvarnou výchovu Moniky Hubkové a naší třídní učitelky Barbory Pustovojtové se třída 7.B z 15. ZŠ Plzeň zapojila do této kampaně. Paní učitelky měly dva různé nápady, jak tohle téma s námi zpracovat. Nakonec jsme oba nápady spojili v jeden a vytváření mohlo začít. Naše práce vznikala v hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností. Pomocí velkých kartonů jsme vytvořili cigaretovou krabičku a také velká kartonová motýlí křídla. Dvě papírové role jsme přetvořili na obří cigarety a z velkého papíru jsme vyrobili motýlí kuklu. A proč tohle všechno?

Naše práce se jmenovala „Podoba?“. Práce zobrazovala motýlí kuklu, ze které vyleze nádherný motýl s modrými křídly, kterému bohužel jeho neposkvrněný život zamořují lidé s opravdu gigantickými cigaretami. Motýl cigarety začal prozkoumávat. Nakonec vlezl do cigaretové krabičky, na které byl nápis: „Kouření může způsobit rozpad křídel“. Motýl krabičkou proleze a prozkoumá ji víckrát a křídla se mu postupem času začnou trhat a ničit, až z křídel nakonec vzniknou ošklivá „prokouřená“ křídla. Motýl zkoumal cigaretovou krabičku tak dlouho, až nakonec zemřel. Celý tento cyklus, kterým prošel motýl, představuje životní cyklus závislého kuřáka. I přes nervozitu z toho, že k nám do třídy během naší tvorby přišla školní inspekce, jsme celý projekt dodělali a ve školním koridoru nafotili. Paní učitelky vytvořily jedno video, které poté zaslaly do soutěže.

O pár dní později přišel e-mail s informacemi, že jsme byli vybráni do celostátního finále. Hlasování probíhalo na Facebooku pomocí „lajků“ od 1. do 7. června 2022, bylo hodně těsné a před půlnocí z 6.6. na 7.6. se vedl opravdu „boj o lajky“. Oceněna byla tři díla za první stupeň a tři díla za druhý stupeň ZŠ zvlášť. Nakonec se naše třída v kategorii druhý stupeň ZŠ umístila na prvním místě.

Chtěla bych za celou naši třídu poděkovat paním učitelkám, že nás ke kampani přivedly a nakonec jsme se mohli těšit z vítězství.

Natálie Lampertová, 7.B